( 05 )

 

Zapraszam do Nowogardu

Ich lade ein zu Nowogardu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NAUGARD - N O W O G A R D

Gdy nad moim miastem zapada zmierzch, a słońce chowa się za lasem rosnącym na Wzgórzu Szubienic w tej minucie ciszy jak pięknie i tajemniczo jawi się w oczach tafla wody nowogardzkiego jeziora.

To właśnie ono dało początek miastu. Na wrzynających się  w toń wodną półwyspach: Rybackim, Księżycowym,  Rycerskim i Samotniku, 

powstały przed tysiącami  lat pierwsze osady naszych przodków, którzy przywędrowali tu zza Noteci i oczarowani tutejszą okolicą pozostali już nad pięknym jeziorem.

Narastało wokół niego przez wieki dziesiątki legend , baśni i nic w tym dziwnego. Romantycznie tu i malowniczo. Na płaskim wzniesieniu Wodnego Garbu, przedzielającym Wielkie i Małe Jezioro, wyrosła mała osada rybacka, która już w XII wieku stałą się miastem wspominanym przez arabskiego kronikarza  Al. Idris’iego, obok pięciu wielkich ośrodków ówczesnej Polski.

 

 

Nowogard zachował do dziś szereg zabytków architektury, sztuki i przyrody, które czynią go ośrodkiem godnym zwiedzenia. Są to między innymi fragmenty 600-letnich murów obronnych, gotycki kościół z XIV wieku oraz ratusz.

 

          Jeśli jesteś romantykiem powinieneś wybrać się na Smocze Wzgórze, gdzie jak głosi legenda,  mieszkał smok, którego pokonał dzielny rycerz Jaromir. Na grobie rycerza wyrósł dąb, który nosi jego imię, a rozlana krew zabarwiła pięknym kolorem rosnące tu maliny, które pomimo tego są słodkie i smaczne.

Powinieneś również usiąść na ławeczce nieopodal 700-letnich cisów i odpocząć tak, jak odpoczywał tu Bolesław Chrobry, o czym mówi kolejna legenda.

 

Dziś Nowogard  to nieduże, malownicze miasteczko na ważnym szlaku komunikacyjnym Szczecin – Gdańsk, którego niewątpliwym walorem krajoznawczo-turystycznym jest położone w centrum miasta 112 – hektarowe jezioro.

 

          To właśnie tutaj amatorzy plażowania i wędkowania znajdą coś dla siebie, czy ciszę i wypoczynek zdala od zgiełku wielkich miast.

 

          Możliwość uprawiania żeglarstwa, windsurfingu, a także nurkowania – to niewątpliwie atrakcyjna propozycja aktywnego wypoczynku. Dobrze wyposażone kąpielisko, molo, zjeżdżalnia wodna, a także domki turystyczne i pole namiotowe stwarzają dogodne warunki do wypoczynku.

 

 

          Na plaży można nie tylko opalać się, ale także posiedzieć w barze na świeżym powietrzu czy obejrzeć zachód słońca siedząc sobie na „tafli jeziora”  a to za sprawą drewnianego domku – przystani, do którego popłyniemy rowerkiem wodnym lub kajakiem.

 

          To właśnie na plaży lub blisko niej odbywają się liczne festyny z okazji różnych świąt i rocznic. Okoliczne lasy obfitują w grzyby, jagody, zwierzynę leśną i zachęcają do spacerów oraz przejażdżek rowerowych.

 

          W odległości kilku kilometrów od centrum miasta,  w Kulicach, możemy obejrzeć klasycystyczny dworek otoczony parkiem i imponującymi alejami drzew, który kazał w 1730 roku zbudować pradziadek późniejszego kanclerza Rzeszy Otto von Bismarck. Obecnie mieści się w nim Ośrodek Konferencyjno Szkoleniowy „Fundatia Europea Pomerania”.

 

 

           Najbardziej prestiżową imprezą miasta są Ogólnopolskie Festiwale Filmów Ekologicznych „EKOFILM”, które odbywają się, co 2 lata w Nowogardzkim Domu Kultury. W 1996 r. po raz pierwszy obchodzono hucznie Dzień Leśnika: można było uczestniczyć całodniowym festynie i pośpiewać z Krzysztofem Krawczykiem.  

 

           Główne atuty miasta, to nie tylko położenie nad pięknym jeziorem, ale i dobra baza hotelowo-gastronomiczna oraz niewielkie oddalenie od Szczecina i bałtyckich plaż.

 

 

Wszystkich spragnionych ciszy, wypoczynku i kontaktu z naturą zachęcam do przyjazdu w to malownicze miejsce.

 

 

Monika Karolewska.

                                                                                                                                              

 

WIADOMOŚCI SAMORZĄDOWE   Nr 10  ( 18 ) z 17.06.1996 r. str. 9

FORUM MŁODYCH  -  GŁOS  Moniki Karolewskiej