00 Sąd  Amtgericht

 

DAWNY BUDYNEK SĄDU

Jeden z kilku zaledwie ocalałych obiektów z historycznej zabudowy na terenie Starego Miasta. Usytuowany przy ulicy Sądowej. Budynek ten zbudowany został w 1850 roku jako siedziba Sądu i był jedną z pierwszych masywnych nowożytnych budowli w mieście. Po 1945 roku pełnił przez pewien czas dawną funkcje, a później był użytkowany na inne cele, w tym szwalnię. W latach siedemdziesiątych do elewacji wschodniej dobudowano pawilon, który zamknął wylot ulicy Sądowej. Obecnie stanowi własność prywatną i pozostaje nie użytkowany.

Gmach posadowiony na fundamentach z kamieni granitowych zbudowany jest z cegły ceramicznej w formie prostokątnego dwukondygnacyjnego domu przykrytego dachem dwuspadowym z trójkątnymi szczytami od strony wschodniej i zachodniej.

Elewacje podzielone są półkolistymi oknami. Wejście do wnętrza zakończone również łukiem półkolistym mieści się w elewacji południowej. Elewacje podłużne oraz krawędzie szczytów obiegają ceglane fryzy z motywami trójkątnych arkadek. Architektura budynku ukształtowana w formach tzw. Rundbogenstii, jest interesującym przykładem trendów stylowych sprzed połowy XIX wieku i powinna być chroniona poprzez wpis do rejestru zabytków.

  Strona główna