00 Retunghaus.htm

GMACH DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ NR l

/Rettungshaus/

 

                               Usytuowany na rogu ulicy Kościuszki i Piłsudskiego. Zbudowany został w 1909 roku w formie okazałego gmachu przeznaczonego na zakład opiekuńczy dla osieroconych dzieci. Pierwszy zakład tego typu powstał w Nowogardzie w 1851 roku i mieścił się w jednym z domów przy ul. Wojska Polskiego. Po 1905 roku dzięki staraniom urzędnika Bernharda podjęta została decyzja o budowie nowego gmachu, który zrealizowano w 1909 roku. Dom przeznaczony został dla 50 wychowanków, a stare budynki przy ul. Wojska Polskiego przekazane zostały w zarząd szpitala. Budynek posadowiony na fundamentach z kamieni granitowych zbudowano z cegły w formie podpiwniczonej, dwukondygnacyjnej budowli, przykrytej dachem naczółkowym.

Elewacje podzielone gęstym rytmem odcinkowo zakończonych okien , na poziomie I piętra zostały otynkowane, za wyjątkiem opasek okiennych, dzięki czemu stworzono podziały nawiązujące do konstrukcji ryglowej. Po południowej stronie gmachu założony został rozległy ogród. Po wschodniej stronie Zakładu w parę lat później zbudowana została willa, przeznaczona najprawdopodobniej na mieszkania dla wychowawców. Omawiana willa graniczy od wschodu z terenem dawnego cmentarza ewangelickiego zwanego Alter Friedhof.

Dom po remoncie zachowany jest w stanie dobrym. Z uwagi na interesujące formy architektoniczne kwalifikuje się do wpisu do rejestru zabytków.

                                                       STRONA GŁÓWNA