00 Radosław     00

ZESPÓŁ FOLWARCZNY W RADOSŁAWIU

 

                               Folwark założony został około połowy XIX wieku pod nazwą Wilheimsfelde, po południowo wschodniej stronie miasta, przy drodze do Dobrej Nowogardzkiej. Do 1945 roku był własnością prywatną.

                              W 1901 roku ówczesny właściciel rozbudował folwark o kilka budynków przemysłowych takich jak; odlewnię stali, 3 młyny oraz gorzelnię. Cały zespół został znacznie rozbudowany w 1910 roku przez Wilhelma Barkusky. / Rudolphson s.355/.

                             Po 1945 roku majątek ziemski wraz z zespołem gospodarczym użytkowany był przez Państwowe Gospodarstwo Rolne. W 1985 roku miejscowość włączona została w granice miasta. Zespół folwarczny z dworem, niewielkim parkiem zbudowany został w 2 połowie XIX wieku. W latach 1910 - 1924 został rozbudowany.  

                            Zabudowa przemysłowa rozlokowana po południowej stronie zespołu została rozebrana po 1945 roku. Do chwili obecnej przetrwał dwór, resztki parku, dom administratora , obora , stajnia i jeden czworak.

                            Najstarszą budowlą zespołu jest dwór w formie murowanej cegły, otynkowane parterowej budowli przykrytej dachem mansardowym.

                           Wystrój elewacji i układ wnętrz został przekształcony w okresie międzywojennym i po 1945 roku.

                                  Zespól i poszczególne obiekty posiada opracowanie w formie kart ewidencyjnych wykonanych w 1988 roku przez W. Witka. Karty w zbiorach WKZ w Szczecinie.

STRONA GŁÓWNA