00 Przystań

HOTEL PRZYSTAŃ -   DO 1945 roku  BISMARCK HOTEL

Ul. Zielona l

Zbudowany w 1924 roku tuż nad brzegiem jeziora jako hotel z restauracją. Wzniesiony z cegły, otynkowany. Założony na planie prostokąta z dwoma ryzalitami od strony jeziora i usytuowaną pomiędzy nimi werandą. Do elewacji południowej przylega parterowy pawilon. Korpus główny podpiwniczony, dwukondygnacyjny przykryty dachem naczółkowym, ryzality dachami dwuspadowymi.

Elewacje podzielone prostokątnymi oknami, a elewacje pawilonu oknami półkolistymi. Po 1945 roku budynek w związku ze zmianą funkcji został znacznie przebudowany. Aktualnie w piwnicach mieści się restauracja i planowane jest przywrócenie funkcji hotelowych.

W okresie przedwojennym w Nowogardzie znajdował się jeszcze jeden hotel zwany Zum grünen Baum.

Usytuowany był przy ob. ul. Bohaterów Warszawy, tuż przy torach kolejowych. Wzniesiony był w formach modernistycznych. Zniszczony w 1945 roku. Do czasów jego budowy to jest do 1928 roku hotelem znanym pod nazwą Deutsche Haus był dom stojący przy ob. ul. 700-lecia , tuż obok obecnego sklepu Netto.

W 1928 roku budynek ten został adaptowany na biura lokalnych Stowarzyszeń i wówczas został przebudowany, a w 1945 roku został zniszczony i rozebrany.

 

STRONA GŁÓWNA